Najpiękniejsze zabytki sakralne w Istebnej i jej okolicach

Istebna jest znaną miejscowością wypoczynkową, położoną na terenie województwa śląskiego, na skraju Beskidu Śląskiego [tu➩ wikipedia.org]. Każdego roku wielu turystów wybiera się w te strony, by ruszyć na górskie szlaki albo przespacerować się tutejszymi lasami. Jednak w okolicach znajdziemy też wiele innych ciekawych miejsc, gdzie również powinniśmy zajrzeć. Są tu muzea oraz zabytki, a w sezonie odbywają się też ciekawe wydarzenia kulturalne. Warto tak zaplanować swój urlop, by wziąć udział w którymś z nich. Pomoże nam w tym fakt, że baza noclegowa w tych rejonach jest dobrze rozwinięta [klik➩meteor-turystyka.pl]. Składa się na nią wiele mniejszych obiektów, jak pensjonaty i prywatne kwatery, gdzie bez problemu zarezerwujemy sobie idealne noclegi. Istebna tworzy też tzw. Trójwieś, w skład której wchodzą też Jaworzynka oraz Koniaków. Zawsze więc możemy poszukać miejsc do spania również w pobliskich miejscowościach.

W okolicach Istebnej znajdziemy wiele ciekawych kościołów i innych zabytków architektury sakralnej. Warto odwiedzić także niedaleko położoną Wisłę, gdzie zobaczyć można np. kościół Znalezienia Krzyża Świętego. Jest to konstrukcja drewniana, wykorzystująca w niektórych fragmentach także żelbet. Powstał on całkiem niedawno, aczkolwiek na pierwszy rzut oka przypomina dawne, zabytkowe świątynie. W Wiśle znajduje się także Kaplica Świętej Jadwigi Śląskiej, która towarzyszy Zamkowi Prezydenckiemu. Jest to konstrukcja drewniana z 1909 roku, będąca przykładem stylu tyrolskiego. Jej elementy zostały przywiezione z Przyszowic. We wnętrzach znajduje się m.in. barokowy ołtarz z kościoła w Bystrzycy, a także chrzcielnica, będąca darem prezydenta Kwaśniewskiego. Do Wisły z Istebnej prowadzi malowniczy szlak przez Przełęcz Kubalonka. Niedaleko tej malowniczej trasy można zobaczyć XVIII-wieczny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. On także należy do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Jest to ciekawa konstrukcja, pokryta gontem. W środku znajduje się m.in. barokowy ołtarz główny. Wracając do Istebnej warto zajrzeć do tutejszego kościoła parafialnego Dobrego Pasterza. Jest to świątynia powstała w latach 1792-1794, która przeszła rozbudowę w I połowie XX wieku. W tamtym czasie powstały także m.in. polichromie, które możemy oglądać w środku świątyni także dzisiaj.

Niewątpliwie w okolicach Istebnej znajdziemy jeszcze wiele interesujących kościołów, kapliczek oraz innych ciekawych pamiątek powiązanych ze związkami wyznaniowymi, działającymi w tych stronach. Warto więc przyjechać tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>