Kopalnia Soli w Wieliczce

Na pograniczu Pogórza Wielickiego i Podgórza Bocheńskiego, w południowej Małopolsce położone jest małe miasto turystyczne, liczące około 20 tysięcy mieszkańców – Wieliczka. Ze względu na wysokie wartości zabytkowe układu urbanistycznego miasta, historię, architekturę, Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał to miasto w 1977 roku do krajowego rejestru zabytków pod nr A-447.

Baza noclegowa Wieliczki stanowi doskonałe miejsce, gdy chcemy zwiedzić dawną stolicę Polski – Kraków, bowiem położona jest w odległości około 10 km od niego, a dobry odjazd komunikacją publiczną – busy, kolej – zapewni sprawne przemieszczanie się pomiędzy miastami w ciągu kilkudziesięciu minut. Noclegi w Wieliczce to rozwinięta sieć hoteli, pensjonatów, prywatnych kwater, skierowana do turystów, którzy szukają doskonałych warunków do odpoczynku i poznawania miasta.

O wielkości Wieliczki świadczy fakt, iż jej główna atrakcja – Kopalnia Soli w Wieliczce, założona w XIII wieku jako unikatowy obiekt w skali światowej, została wpisana na listę UNESCO. Kopalnia znajduje się na głębokości 330 metrów, powstała w złożu solnym. Siedmiuset letnia tradycja eksploatacji tego miejsca spowodowała, iż na terenie kopalni mamy ponad 2000 komór solnych, a chodniki prowadzące pomiędzy nimi liczą ponad 320 kilometrów. Główną atrakcję kopalni stanowi możliwość zwiedzania komór poeksploatacyjnych z oryginalnym wystrojem wnętrz. Trasa turystyczna wielickiej kopalni to prawie 2 godzinna wycieczka, która odbywa się pod wyłączną opieką przewodnika. Zaletą zwiedzania kopalni jest niezależność od pogody, obiekt jest czynny cały rok. Turyści indywidualni nie muszą dokonywać wcześniejszej rezerwacji, by zobaczyć obiekt. W kopalni jest stała temperatura – 14 stopni. Najokazalszą i najbogatszą komorą udostępnioną do zwiedzania jest kaplica św. Kingi. Ta podziemna świątynia, założona w 1896 roku, położona jest na głębokości 100 metrów, powstała na eksploatacji olbrzymiej bryły soli, ma długość około 55 metrów, szerokość około 18 metrów i wysokość 12 metrów. Wystrój kaplicy tworzony był przez ponad 70 lat, przez górników-rzeźbiarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>