Co warto zobaczyć w Bytowie?

Bytów to niewielkie miasto, położone na terenie Kaszub. Zobaczyć tu można wiele pięknych zabytków oraz innych atrakcji turystycznych. W okolicy warto się też wybrać na pieszą lub rowerową wycieczkę. Rejony Bytowa pocięte są licznymi szlakami turystycznymi, które prowadzą po pagórkach, lasach i nad jeziora. Bytów posiada także dużą bazę noclegową, na którą składają się nie tylko hotele i duże ośrodki, ale także liczne kwatery prywatne, pokoje na wynajem czy pola kempingowe. Bytów oferuje noclegi w wielu gospodarstwach agroturystycznych. Znajdziemy je nie tylko w samym mieście, ale także w wielu pobliskich wsiach.

Jedną z ciekawszych konstrukcji w Bytowie jest gotycka wieża przy ulicy Jana Pawła II. Niegdyś należała ona do kościoła świętej Katarzyny, który stał tu od XIV wieku. Wielokrotnie był on niszczony na przestrzeni dziejów, a ostatni raz miało to miejsce pod koniec II wojny światowej. Wtedy też zdecydowano, że kościół nie zostanie już odbudowany, ale za to zrekonstruowano jego wieżę. Obecnie we wnętrzach wieży działa Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie.

Inną konstrukcją o ciekawej historii jest wiadukt kolejowy. Jest to wysoki i pięknie zdobiony wiadukt nad rzeką Borują, składający się z sześciu łukowych przęseł, który powstał w 1884 roku. Złożyło się tak jednak, że nigdy nie przejechał po nim żaden pociąg. Z nie do końca wiadomych przyczyn, tuż po jego wybudowaniu, zdecydowano się przesunąć linię kolejową o kilkadziesiąt metrów. W Bytowie warto się też wybrać na główny plac miasta, czyli tutejszy rynek. Przy nim zlokalizowane są ciekawe kamienice, a część z nich pochodzi z końca XVIII stulecia. Warto przyjrzeć się każdej z bliska, bo posiadają ciekawe elewacje oraz szczegóły architektoniczne.

Ci, którzy wolą raczej kontakt z naturą, powinni się wybrać do Parku Krajobrazowego Doliny Słupi, który działa od 1981 roku. Chroni on typową dla tego rejonu polodowcową rzeźbę terenu. Znajdziemy tu wysokie moreny oraz inne wzniesienia, których wysokość waha się od 20 do 200 metrów n.p.m. Większość parku zajmują lasy, ale znajdziemy tu też liczne rzeczki, strumienie oraz jeziora. Charakterystyczną cechą dla doliny Słupi jest system elektrowni wodnych, powstałych między XIX a XX stuleciem. W okolicy wyznaczono z tego powodu nawet Szlak Elektrowni Wodnych. Na terenie parku zobaczyć można też wiele gatunków roślin oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>